В Україні впроваджується застосування рідкої форми метадону
для програм замісної підтримувальної терапії

В Україні нормативно затверджено застосування рідкої форми метадону для проведення замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) особам з психічними і поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. Відповідний наказ МОЗ України від 27.05.2014 за № 359 затверджує план заходів щодо впровадження застосування рідкої форми препарату, графік розподілу препарату для проведення ЗПТ згідно із потребами регіонів. У реалізації пілотного проекту візьмуть участь три заклади охорони здоров’я у двох регіонах України – м. Київ та Дніпропетровська область.

Вперше в Україні хворі на опіоїдну залежність зможуть отримати ЗПТ із застосування рідкої форми метадону. Планується охопити лікуванням шляхом застосування рідкої форми метадону 300 пацієнтів. Під час підготовки до впровадження пілотного проекту покращено матеріально-технічну базу сайтів ЗПТ в пілотних регіонах шляхом устаткування їх електронними дозаторами.

Впровадження цієї практики дозволить підвищити якість замісної підтримувальної терапії, а також суттєво покращити контроль за прийомом пацієнтами препарату та унеможливити його незаконний обіг.

Додатково:

Замісна підтримувальна терапія є одним із ефективних методів профілактики ВІЛ у споживачів ін’єкційних наркотиків. За останні п'ять років (2009-2013) фіксується зниження рівня інфікування серед СІН. Якщо у 2009 році кількість нових випадків ВІЛ-інфекції серед СІН складала 7015, то у 2013 році ця цифра знизилася до 5847.

Впровадження застосування рідкої форми наркотичного лікарського засобу «Метадону гідрохлорид Молтені» (метадону гідрохлориду розчин оральний, 1 мг/мл, флакони по 1000 мл) для проведення замісної підтримувальної терапії особам з психічними і поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів здійснюється на виконання завдань і заходів з виконання загальнодержавної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та в рамках програми 10-го раунду Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Планування реалізації проекту відбулося в процесі внесення змін до Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки та є прикладом посилення міжвідомчої співпраці (Держслужби України соцзахворювань, МОЗ України, МВС України, ДсКН, СБУ) у напрямку покращення якості ЗПТ в Україні.

За матеріалами офіційного сайту Міністерства охорони здоров'я України

С 2009 года методику заместительной поддерживающей терапии применяют в Донецком областном наркологическом диспансере. Уже год в диспансере функционирует отделение заместительной поддерживающей терапии. Более подробно о заместительной поддерживающей терапии можно узнать здесь